Workshopy Od telesnosti k materiálu a späť
Od roku 2018 realizuje Odivo workshopy s názvom Od telesnosti k materiálu a späť, ktoré ponúkajú účastníčkam a účastníkom možnosť spoznať postupy objektového, pohybového divadla a performancie prítomné v tvorbe zoskupenia. Workshopy sú zamerané na skúmanie vzťahu subjekt – objekt s fokusom na rozvíjanie tvorivosti a kreatívneho myslenia cez prácu s objektom. Ide o tvorbu kolektívnu, ale i individuálnu, pri ktorej je dôraz kladený na prácu s telom ako materiálom, dotváranie objektov vlastným telom a hľadanie materiálu, ktorý sa môže zhmotniť v stelesnenej výpovedi.
Lektori: Mária Danadová a Filip Hajduk
Mária Danadová je performerka, režisérka a je prizývaná k tvorbe aj ako pohybová spolupráca. Študovala bábkoherectvo na VŠMU v Bratislave a na Katedre alternativního a loutkového divadla DAMU v Prahe. V roku 2020 absolvovala doktorandské štúdium na bábkarskej katedre VŠMU. Spolupracuje s viacerými divadlami a nezávislými zoskupeniami, napr. Divadlo Pôtoň (Americký cisár, Miracles), Med a prach (Krása a hnus, Temná noc +/- Obrazy pre srnky, Miracles), Debris company (Miracles), Sláva Daubnerová (Miracles), Bratislavské bábkové divadlo (Mauglí, Neviditeľní). Ako lektorka dlhodobo vedie workshopy Od telesnosti k materiálu a späť, kde skúma vzťah subjekt – objekt a rozvíjanie tvorivosti a kreatívneho myslenia cez prácu s objektom. Od roku 2011 pôsobí ako redaktorka a režisérka literárno-dramatickej tvorby v RTVS.
Mária Danadová má na konte niekoľko hereckých ocenení z medzinárodných festivalov, nomináciu na Divadelné DOSKY 2019 za koncept a réžiu inscenácie Neviditeľní v kategórii Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla. Inscenácia Americký cisár Divadla Pôtoň a Štúdia 12, v ktorej účinkuje a podieľala sa aj na pohybovej spolupráci, získala Divadelné DOSKY 2018 za najlepšiu inscenáciu divadelnej sezóny.
Spolu s Monikou Kováčovou umelecky vedie a formuje nezávislé divadelné zoskupenie ODIVO, ktoré počas siedmich rokov existencie hosťovalo na vyše 70 národných a medzinárodných festivaloch a za svoju tvorbu získalo ocenenia na medzinárodných festivaloch v Bulharsku, v Poľsku, v Chorvátsku, v Srbsku a v Česku.
Filip Hajduk sa vo svojej práci najradšej predstavuje ako klaun, kaukliar a komediant. Je absolventom herectva na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Vo svojej tvorbe kombinuje techniky a prístupy pantomímy, klauna a herectva so žonglovaním a balančnými technikami. Je jedným zo zakladajúcich členov slobodného tvorivého zoskupenia Duo Kyseli Krastafci. Bábkové zručnosti rozvíja v spolupráci s nezávislými zoskupeniami ako sú Odivo (Divočiny, Aero) a Nové Divadlo (Pinocchio). Pôsobil ako pedagóg javiskového pohybu a pantomímy na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici a od roku 2019 je súčasťou občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, kde pracuje ako profesionálny zdravotný klaun. Venuje sa tiež lektorskej činnosti, v ktorej sa zameriava najmä na prácu s objektom, využitie žonglovania a balansu v divadelnej praxi, fyzický humor a na vedomú prácu s hrou a intenzívny prístup k nej. Skúma ako využiť základné zručnosti s cieľom dosiahnuť maximálny účinok.
Zrealizované workshopy:
05. – 07. 11. 2021, Nitra
21. – 22. 02. 2022, Banská Bystrica
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.